Az abrakot a bokszban ltalban etetcsszbl, ritkbban jszolbl etetjk. Ez legyen megfelel mly (kb. 20-30 cm), hogy az abrakot a l ne szrja ki. Magassga kb. 110 cm, hogy a l knyelmesen ehessen belle. jabban plt istllkban az abrak vagy kintrl benthet az etetcsszbe, vagy kifordthat, majd feltlts utn visszafordthat. Ez idtakarkos megolds, st egyes rgs-haraps lovak esetben biztonsgos is. Htrnya azonban, hogy az esetleges rendellenessgeket nehezebben vesszk szre.
Az itatst meg lehet oldani vdrbl vagy nitatbl. Vlybl bokszban mr nem itatunk, rgebben azonban csoportos tarts esetn gy trtnt az itats. A vdrs itats elnye, hogy pontosan tudjuk a l mikor s menyit ivott. Htrnya azonban, hogy idignyes s fradsgos. Ennek megfelelen az nitat htrnya, hogy nem tudjuk, a l valjban mennyi vizet ivott. Meghibsods esetn a kiml vz elraszthatja az egsz istllt. Az ellenkezje is elfordulhat, hogy a l nem tud inni. Tlen, nagyon hidegben az nitat knnyen elfagyhat. Szmos megolds kzl a legelterjedtebb a nyomszelepes nitat, de van a kzleked ednyek elvn mkd szinttarts rendszer is, Legelk, karmok elltsra szolglnak a nyomkutas itatk, amikor a l az orrval nyomkod egy kart, s maga pumplja fel a friss vizet a vlyba. Az utbbi vekben kezdett elterjedni a fagymentes, az n. labds nitat. Az nitatkkal kapcsolatban lnyeges, hogy a rendszert- legyen brmilyen technikai megolds- naponta ellenrizni kell! Az etett s az itatt clszer egymstl tvolabb elhelyezni, ezzel is mozgsra knyszertjk a lovat.
A szna etetsre is klnbz megoldsok vannak. A legtermszetesebb a lnak, ha a sznt a padozatra kapja. Ma mr egyre tbb helyen lthat ez a vltozat. A hagyomnyos istllkban rgebben – fknt takarkossgi okokbl – elszeretettel alkalmaztk a sznarcsot, ami kszlhetett fbl vagy fmbl. A sznahl elssorban utazskor hasznlatos, de bokszban is alkalmazhat.
 |