A ló az istállóban jelentős időt tölt, ezért az istálló kialakításánál a fő szempont, hogy ott az állat jól érezze magát.
Általában a lóistálló magában foglalja a szükséges járulékos helyiségeket is, így a szerszámkamrát, a takarmánytárolót és az előteret.
A lótartás sajátossága miatt napjainkban is használnak száz évesnél idősebb épületeket kisebb-nagyobb átalakítással, vagy átalakítás nélkül, és épültek új istállók.
Az istállóban a lovakat egyedi állásokban vagy bokszokban helyezik el, vagy csoportosan ménesi vagy futóistállóban, fészeristállóban.
Az állások szélessége 150-180 cm, hossza jászollal együtt 300-330 cm.
Az állások között kiemelhető határolóelemek (rúd, fal) találhatók. Az állások homlokfalán jászol, etetőcsésze található, amelyet esetenként szénaráccsal egészítenek ki. Az állások padozata jó szigetelő legyen. A padozat lejtése legyen alkalmas a vizelet összegyűjtésére és elvezetésére.
A bokszok 9-12 négyzetméter alapterületű, 130-140 cm széles ajtóval ellátott pihenőhelyek, amelyeket oldalfal határol. Az oldalfal alsó része tömör, felül rács található. A berendezési tárgyak hasonlóak, mint az állásnál leírtak.
Az istálló belmagassága általában 350-450 cm. Kifelé nyíló kapukon sérülésmentesen lehet közlekedni, ezért szélességük legalább 200-250 cm, magasságuk 240 cm legyen. Az istállóban a folyosó 250-300 széles legyen.
|